Journeys Marathon results and local finishers
Star Journal Report
The Eagle River Area Chamber of Commerce and Visitors Center has announced the results of the 20th annual Journeys Marathon. A total of 1,037 runners/walkers participated; a total of 106 participated in the new 10K. Participants this year represented 12 different states including Wisconsin and a participant from Thunder Bay, Canada.
RACE RESULTS:
Overall Female Full Marathon Winner
- Cassandra Engel Waubeka, WI 3:36.15
Overall Male Full Marathon Winner
- Matt Radtke Merrill, WI 2:53:33
Hand-crank Full Marathon Winner
- Dean Juntunen Mass City, MI 2:06:10
Overall Female Half Marathon Winner
- Amanda Waller Ladysmith, WI 1:33:47
Overall Male Half Marathon Winner
- Jeffrey Quednow Ogema, WI 1:18:28
Overall Female Power Walk
- Mary Reavey Milwaukee, WI 2:34:52
Overall Male Power Walk
- Ray Sharp Atlantic Mine, MI 1:49:57
Overall Female 10K New event in 2016
- Marissa Asman Hortonville, WI 49:16 New Course Record
Overall Male 10K New event in 2016
- Steve Szpak Mequon, WI 45:01 New Course Record
Overall Female 5K
- Sarah Reilly Peshtigo, WI 23:48
Overall Male 5K
- Kody Molitor Trevor, WI 21:05
Top Northwoods finishers
Rob Zimbler, Eagle River; third place men 30-34 marathon /4:27:50
Paul Durst, Eagle River; first place men 35-39 marthon /3:37:31
Rachel Strong, Eagle River; first place women 40-44 marathon / 4:02:19
Anne Small, Saint Germain; third place, women 40-44 marathon / 4:09:19
Barbara Mentin-Pride, Eagle River; first place women 50-54 marathon / 4:00:46
Kathleen Olkowski, Three Lakes; first place women 55-59 marathon / 5:04:43
Jeffrey Boehm, Harshaw; first place men 55-59 marathon / 3:56:57
Jacob Weddle, Rhinelander; first place males 1-18 half marathon / 1:47:35
Ben Meyer, Rhinelander; second place men 19-29 half marathon / 1:33:55
Michelle Hoban, Arbor Vitae; second place women 30-34 half marathon / 1:53:16
Melanie Tulowitzky, Rhinelander: third place women 35-39 half marathon / 1:48:26
Justin Lund, Tomahawk; first place men 35-39 half marathon / 1:19:07
Steve Locy, Eagle River; second place men 55-59 half marathon / 1:50:43
Blain Nyberg, Hazelhurst; third place men 60-64 half marathon / 2:00:13
Kathy Knobel, Conover; first place women 65-69 half marathon /3:14:01
Jim Steckder, Eagle River; second place men 65-69 half marathon / 1:56:35
Corinne Duerkop, Land O’Lakes; second place women 70-74 half marathon / 3:19:03
David Harris, Eagle River; first place, men 70-74 half marathon / 2:05:45
David Hanselman, Eagle River; third place, men 70-74 half marathon / 2:15:04
Jessica Anderson, Land O’Lakes; first place women 19-29 power walk / 3:20:18
Jasmine Smith, Land O’Lakes; second place women 30-34 power walk / 2:58:22
Cassie Tryggeseth, Eagle River; third place women 30-34 power walk / 3:03:23
Becky Nordine, Land O’Lakes; first place women 35-39 power walk / 3:03:23
Stefan Anderson, Land O’Lakes; second place men 50-54 power walk / 2:41:25
Joanna Buergey, Land O’Lakes; first place women 65-69 power walk / 3:18
Cortnee Pinski, Eagle River; second place overall women 5K run / 23:56
Zach Kluever, Eagle River; second place overall men 5K run / 21.55
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.