Unofficial election results for state and municipal contests
Voters headed to the polls Tuesday, April 2, to cast their ballots in local and state elections.
In the Wisconsin Supreme Court race, incumbent Pat Roggensack defeated challenger Ed Fallone.
Wisconsin State Superintendent of Public Instruction Tony Evers defeated challenger Don Pridemore.
Lisa K. Stark ran unopposed for Court of Appeals Judge, Disctrict 3.
A number of local contests also took place Tuesday. In most municipal contests, voters elected one candidate, but in the races for town supervisor positions, voters were instructed to vote for not more than two candidates. Unofficial results for municipal elections are below.
Cassian:
• Town board chairperson, Larry A. Hendrickson, 130 votes
• Town supervisor, Gene Rio, 120; Gail R. Winnie, 102
• Town clerk, Michael R. Leair, 127
• Town treasurer, Denny Thompson, 143
Crescent:
• Town board chairperson, William Treder, 287
• Supervisor 1, write-in 235; Grady Hartman, 71
• Supervisor 2, Adrian Turgeon, 258; write-in 17
• Town clerk, Tracy Hartman, 313
• Treasurer, Carla Fletcher, 339
Enterprise:
• Town board chairperson, Leonard A. Guth III, 132
• Town supervisor, Scott W. Krueger, 121; Arnold Schauer, 118
• Town clerk, Beth Kroeger, 139
• Town treasurer, Robert Vlies, 172
Hazelhurst:
• Town chairperson, Ted Cushing, 163
• Town supervisor, Gilbert Kettner Jr., 139; Harland Lee, 127
• Town clerk, Betty Cushing, 167
• Town treasurer, Gail A. Hoover, 169
Lake Tomahawk:
• Town chairperson, Rick Mazurczak, 131
• Town supervisor, George Demet, 118; Catherine Parker, 108
• Town clerk, Elaine Carpenter, 144
• Town treasurer, Michael Lynch, 149
Little Rice:
• Town chairperson, Steve Margitan, 89
• Town supervisor, Mark A. Anderson, 82; Brian Grueschow, 62
• Town clerk, Janet Kay Kimball, 83
• Town treasurer, Jennifer O’Brion, 94
Lynne:
• Town chairperson, David Schatzley, 28
• Town supervisor, Jeffrey Viegut, 29; Lloyd Strasburg, 27
• Town clerk/treasurer, Mary Krueger, 34
Minocqua:
• Town chairperson, Mark Hartzheim, 467
• Town supervisor 1, John Thompson, 428
• Town supervisor 2, Sue Heil, 437
• Town clerk, Roben Haggart, 509
• Town treasurer, Laura Mendez, 516
Monico:
• Town chairperson, Robert J. Briggs, 43
• Town supervisor, Greg Meyer, 36; Dustin Conley, 37
• Town clerk, Barbara M. Henderson, 44
• Town treasurer, Debra Stefonik, 45
Newbold (1):
• Town chairperson, Dave Kroll, 37
• Town supervisor, Jim Staskiewicz, 28; Bob Metropulos, 23
• Town clerk, Kim Gauthier, 36
• Town treasurer, Jodie Hess, 38
Newbold (2, 3, 4):
• Town chairperson, Dave Kroll, 262
• Town supervisor, Ed Hammer, 181; Bob Metropulos, 173
• Town clerk, Kim Gauthier, 290
• Town treasurer, Jodie Hess, 280
Nokomis:
• Town chairperson, John K. Bowman, 314
• Town supervisor, Bette Stillman, 406; Brian Schmidt, 272
• Town clerk, Wendy Smith, 356
• Town treasurer, Judi Asmondy, 418
Pelican:
• Town chairperson, Gerald Roou, 248
• Town supervisor, John Hoffman, 214; David Hollands, 190
• Town clerk, Kenneth J. Gardner, 261
• Town constable, James Forsyth, 251
Pine Lake:
• Town chairperson, Jim Flory, 268
• Town supervisor, Brian Gehrig, 235; Matt Matteson, 201
• Town constable, Thomas J. Quandt Sr., 229
Piehl:
• Town chairperson, Joseph Dessellier, 19
• Town supervisor, Carl Hansen, 20; Patrick Galligan, 13
• Town clerk, Renee Wilson Galligan, 19
• Town treasurer, Ranee Fabianski, 20
Schoepke:
• Town chairperson, Dick Dvorak, 101
• Town supervisor, Chuck Moore, 103; Bob Mott, 76
• Town clerk, Karen Hagedorn, 116
• Town treasurer, Jane M. Sharon, 107
Stella:
• Town chairperson, David Brunette, 71
• Town supervisor, Deborah Polinski, 63; Robert Goodin, 48
• Town clerk, Jean Fish, 74
• Town treasurer, Kathleen Baker, 73
Sugar Camp:
• Town chairperson, Scott Holewinski, 431
• Town supervisor, Paul Sowinski, 413; Chris B. Rhode, 327
• Town clerk, Missy Wick, 319
• Town treasurer, Lisa Jolin, 520
Three Lakes:
• Town chairperson, Stella Westfall, 547
• Town supervisor, Pat Volk, 601; William Martineau, 434
• Town treasurer, Ginger Wallschlaeger, 445
• Town sanitary district commissioner, Ben Bonak, 114
Woodboro:
• Town chairperson, Sherry Tischendorf, 175
• Town supervisor, Phil Kriesel, 128; Lois Haese, 117
• Town clerk, Bev Schmidt, 103
• Town treasurer, Tina Schmidt, 178
Woodruff:
• Town chairperson, Michael Timmons, 269
• Town supervisor, Pat Bickner, 197; George Zoch, 182
• Town clerk, Kim Domini Albano, 351
• Town treasurer, Kristine Johnson, 337
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.